Теорія музики та музична література

Відділи «Теорії музики» та «Музичної літератури» МФКММ є універсальними, тому що  дисципліни, які на них викладаються, вивчаються студентами усіх спеціалізацій коледжу. Це – сольфеджіо, теорія музики, гармонія, музична література і фольклор, аналіз музичних творів.

Для студентів же, які своєю спеціалізацією обирають саме «Теорію музики» відкриваються ще більш цікаві та широкі перспективи для професійного зростання. Крім названих вище предметів, студенти-теоретики мають можливість освоювати й такі важливі для сучасного професійного музиканта дисципліни, як музично-комп’ютерні технології, основи звукорежисури, диригування оркестром, а також основи композиції, основи музичної критики, концертно-лекторська практика та інші.

У разі успішного завершення навчання у коледжі, студенти-теоретики в майбутньому можуть стати не тільки музикознавцями-викладачами, але і професійними композиторами або музичними критиками, реалізувати свої творчі таланти на радіо чи телебаченні як музичні редактори та звукорежисери, стати організаторами і ведучими концертних програм.

Студенти, які відчувають схильність до творчості, створюють мелодії, люблять імпровізувати за інструментом, але незнайомі з поняттями: «музична форма», «тематичний розвиток», «аранжування» і т.і., можуть розвинутись у композиторському напрямку, відвідуючи курс «Основи композиції» на спеціалізації «Теорія музики».  Також на базі кабінету світової музичної літератури працює гурток з композиції «Terra musicalis».

Хочемо з гордістю відзначити, що багато випускників нашого відділу стали професійними композиторами, відомими як в Україні, так і за її межами. Назвемо лише деяких з них – Т. Ярова, О.Таганов, Д.Коновалов. А.Павлюк, В. Шинкаренко.  Всі вони мають серйозні здобутки і нагороди.

Тетяна Андріївна Ярова – заслужений діяч мистецтв України, членкиня національної спілки композиторів, володарка ордену Княгині Ольги ІІІ ступеня та почесного ордену «Берегиня України». Одна з її пісенних композицій “Мамин оберіг”.

Дмитро Коновалов – київський композитор, випускник нашого відділу, працює у жанрах популярної музики — естрадних пісень, створює музику до різних шоу, є автором музики до відомого сучасного українського різдвяного фільму “Тільки диво”.

Спеціалізація «Теорія музики» включає в себе вивчення такої дисципліни як «Концертно-лекторська практика». На заняттях студенти навчаються створенню анотацій до номерів концерту, проведенню концерту, вмінню, як ведучому, налаштувати слухачів на певне емоційне сприйняття музичного твору. Набуті знання студенти реалізують на практиці: ведуть тематичні концерти своїх однокурсників-виконавців, удосконалюючи навички концертно-лекторської практики. Крім ведення концертів, студенти й викладачі відділів «Теорії музики» та «Музичної літератури» проводять тематичні лекції, популяризуючи музичне мистецтво. Так, вже багато років відбувається плідна співпраця з бібліотеками міста Миколаєва, на базі яких для широкого загалу проводяться різного роду просвітницькі заходи, концерти та лекції. Вони присвячені не тільки музиці різних епох і жанрів, творчості композиторів минулого та сучасності,  різним ювілейним датам, але й темам синтезу мистецтв:  розкриття особливостей втілення поезії в музиці, поєднання живопису та музики, і т.і.

Допомагає студентам-теоретикам розкрити свій лекторський та акторський потенціал також й участь у роботі гуртка «Студентське товариство», де у театральній формі, у костюмах з відтворенням атмосфери попередніх музичних епох, розігруються сюжети з життя відомих композиторів.

Протягом усього періоду навчання у коледжі студенти-теоретики мають індивідуальні заняття з дисципліни «Фортепіано», адже оволодіння цим інструментом є важливою складовою  гармонійного професійного розвитку майбутнього теоретика-музикознавця. За бажанням, студент теоретичного відділу додатково може вчитися грати і на іншому музичному інструменті, а якщо він відчуває схильність до співу – відвідувати  уроки вокалу.

На уроках з дисципліни «Основи звукорежисури» у МФКММ студенти-теоретики знайомляться з фізикою звуку, акустикою, оволодівають спеціалізованими програмами для запису та обробки звуку, вивчають можливості мікрофонів, пультів, параметри підсилювачів та іншого звукового обладнання.

Студенти-теоретики, які досягають певних успіхів у навчанні та для яких сфера роботи зі звуком виявляється цікавою, в майбутньому можуть спробувати себе у професії звукорежисера. Вміння відтворювати звук за допомогою технічних засобів звукових студій є необхідним в таких галузях як звукозапис, обслуговування концертів, на радіо, кіно і телебаченні.

Комп’ютерні технології останнім часом стали невід’ємним елементом музичної культури, а також одним із факторів її бурхливого розвитку. Допомогти студентам-теоретикам засвоїти сучасний музично-інтелектуальний інструментарій та стати справжніми музикантами-професіоналами у нашому коледжі покликана навчальна дисципліна «Музично-комп’ютерні технології».

Мета дисципліни – формування базової комп’ютерної грамотності студентів теоретичного відділу в галузі сучасних музичних комп’ютерних технологій, виховання викладачів, що володіють розвиваючими технологіями. Для предмету «Музично-комп’ютерні технології» створена навчальна програма, що розрахована на 3 роки навчання, а також посібник «Комп’ютерні технології в ДМШ. Досвід, проблеми, перспективи».

У зв’язку з новими викликами, які з’явилися в навчальному процесі (пандемія, війна), викладачем відділу «Теорії музики» Козеревич І.В., був створений свій YouTube-канал з відеоуроками по гармонії. В умовах дистанційного навчання він виявився дуже корисним, так як містить роз’яснення більшості головних тем з предмету для всіх спеціалізацій.

Навчання  студента-теоретика у МФКММ проводиться послідовно і системно, з урахуванням синтезу знань усього циклу музично-теоретичних дисциплін, в який крім вище зазначених предметів, входять також дисципліни «Інструментознавство», «Читання партитур» та «Основи диригування». Предмет «Основи диригування» на спеціалізації «Теорія музики» складається з індивідуальних занять, на яких студенти вивчають диригентську техніку, навчаються працювати з оркестровою партитурою, робити теоретичний, художньо-виконавський та диригентський аналіз музичного твору. Важливо відзначити, що студенти-теоретики не просто знайомляться з основами диригування, а й можуть, за бажанням, продовжити вивчати дисципліну «Диригування» в рамках вибіркових освітніх компонентів навчального плану та по завершенню курсу отримати в диплом додаткову кваліфікацію: диригент оркестру та в майбутньому пов’язати своє життя саме з цією професією.

На заняттях з навчальної дисципліни «Музичний фольклор» під керівництвом досвідчених викладачів ПЦК «Музичної літератури», студенти знайомляться з різноманіттям жанрів українських народних пісень, вивчаючи різні пласти національного фольклору – від прадавніх календарно-обрядових пісень, до більш пізніх жанрів – історичних, ліричних та жартівливих пісень. Студенти-теоретики записують і розшифровують народні пісні, а також із задоволенням беруть участь у роботі фольклорного гуртка – відтворюють на сцені українські різдвяні, весільні обряди, знайомлять слухачів з регіональними особливостями музичного фольклору Миколаївщини.

Студенти нашого коледжу протягом багатьох років приймають активну участь у всеукраїнський конкурсах із теоретичних дисциплін і сольфеджіо. Географія цих конкурсів  дуже широка, а успіхи наших студентів-конкурсантів приємно вражають і надають викладачам сил і наснаги на подальшу роботу у цьому напрямку. Це й Одеський всеукраїнський конкурс «Odesa Music Olymp» (сольфеджіо та музична література), і всеукраїнський конкурс “Сольфеджіада” у Харкові на базі ХНУМ ім. І.Котляревського, і  конкурс з теорії музики ім. В.Скуратовського у місті Дніпро. До 2014 року студенти теоретики декілька років поспіль приймали активну участь у конкурсі, організованому Донецькою державною музичною академією – і завжди займали призові місця.

У 2019 році адміністрація Миколаївського фахового коледжу музичного мистецтва та викладачі ПЦК Теорії музики та Музичної літератури виступили з ініціативою проведення фестивалю-конкурсу для виявлення талановитої молоді, що тільки почали власний шлях у захоплюючій подорожі музичним всесвітом. Так виник обласний фестиваль-конкурс «Маестро», членами художньої ради якого виступають відомі майстри мистецтв Миколаївщини, викладачі МФКММ.

Фестиваль-конкурс «Маестро» органічно увійшов в культурне життя міста і області, відкрив нові перспективи розвитку творчого потенціалу учнів та вчителів мистецьких шкіл.

Фестиваль-конкурс проходить у двох номінаціях:

  • композитори-початківці
  • мультимедійні проекти

Учасники фестивалю – учні старших класів мистецьких шкіл міста Миколаєва та області, які мають успіхи у написанні музичних творів та цікавляться музично-комп’ютерними технологіями. З 2021 р. у номінацію мультимедійні проекти була додана нова категорія – викладачі мистецьких шкіл.

Цілями фестивалю є: виявлення юних талановитих музикантів, сприяння їхньому професійному становленню з метою подальшого навчання у МФКММ; популяризація професії викладач-музикознавець в усіх її сучасних проявах; вивчення досвіду вчителів мистецьких шкіл в організації якісного навчання з використанням цифрових технологій.